Elektri säästmise teema erutab paljusid. Inimesed otsivad jätkuvalt kõiki teadaolevaid (ja endiselt teadmata) viise, kuidas seda tõhusamalt teha. Täna jagame tõhusaid viise.
Muidugi on mõned neist meetoditest ilmsed ja paljud on neid pikka aega kasutanud, kuid sellest hoolimata saadud ja esitatud väikeste juhiste vormis saadud ja esitatud teave elektri hoolika tarbimise jaoks.
1. meetod. Kas me vajame tõesti nii palju valgust?

Kõik -teadmistatistika väidab, et 14% kogu toodetud elektrist kulub valgustusele. Kuid kas me kasutame seda uskumatut kogust lisaenergiat alati ilma enda jaoks kahjustamata? Kuidas õppida, kuidas seda õigesti teha?
Need lihtsad näpunäited võivad teid selles aidata:
- Kasutage võimalikult palju elektrit. Me ei kutsu teid üles naasma primitiivsetel aegadel, kui inimestel on ainult päevane eluviis (kuigi see on meie tervisele kahtlemata kasulik: arstid tõestasid, et aktiivne öine eluviis ja kunstlik valgustus on krooniline väsimus, depressioon ja krooniliste haiguste ägenemine).
- Ärge unustage, et ruumi valgustusastet mõjutab see, kui palju valgustusseadmeid on saastunud. On selge, et köögis asuv Plafon, mida mitu kuud ei pesti, kaetakse tolmu ja rasva kihiga ning valguse edastamine on väga halb. Ja puhtad valgustusseadmed valgustavad ruumi märkimisväärselt, mis tähendab, et saate kasutada lambipirne.
- Ärge unustage puhtaid akende. Looduslik valgus ja päikesevalgus ei lükka mitte ainult valgustusseadmete sisselülitamise aega, vaid soojendab ka teie tuba külmal aastaajal.
- Seda saab kasutada ruumi valgustamisel, näiteks kombineeritud valgustus: ärge lülitage kõik lühtris kõik sibulad sisse või lülitage sisse koos: laualamp (põrandalamp) ja 1-2 pirni lühtrist.
- Kaasaegsed energiasäästlikud seadmed võivad aidata elektrienergia majanduses: hämardajad (pöörleva valguse regulaatorid, mis sujuvalt valguse taset muudavad), liikumisandurid, impulssreleed, digitaalsed lülitid. Ehitatud automaatne seiskamissüsteem töötab sissepääsu juures väga tõhusalt.
- Me kasutame energiasäästlikke tulesid (kompaktne fluorestsents, LED -id).
- Ja väga lihtne - lülitage valgus ruumist lahkudes välja (tegelikult on see ilmselt kõige keerulisem - paljudes majades on pidev sõda, sest kõik unustavad valguse välja lülitada).
Natuke energiasäästlike lampide eelistest:
- Efektiivsem elektritarbimine (võrreldes hõõglampidega, mis on energiat 4-5 korda vähem).
- Suur valgusväljund: energiasäästlik lambipirn, mille maht on 12 W, valguse intensiivsuse osas on ligikaudu võrdne 60 vatti tavalise hõõglampiga.
- See ei eralda soojusenergiat suurtes kogustes (seda omadust saab kasutada väikestes valgustusseadmetes) ja jaotab valgust ühtlasemalt ja pehmemini (tavaline lambipirn ei ole rohkem kui 10% valgustatud energiast ja ülejäänud termiliseks).
- Energiasäästlikud lambipirnid on reeglina pikemad. Kuigi see ei vasta alati deklareeritud tootja kasutusajale.
Tõsi, viimane on mõnikord tingitud asjaolust, et me ei kasuta päris õigesti teatud tüüpi energia säästvaid sibulaid. Kõige sagedamini põlevad nad kohtades, kus neid kasutatakse lühikese aja jooksul ja kus režiimi on sageli muudetud: “sisse lülitatud” - „välja lülitatud”.

Kui teete lambipirnide järkjärgulise asendamise, on kõige parem alustada tubadega, kus pirnid töötavad pikka aega. Lisaks mõjutavad tööperioodi väga madala või seevastu väga madala temperatuuri sagedased pingepinged. Tuleks meeles pidada, et valguse heleduse reguleerimise seadmetes ei saa kasutada mõnda energiasäästvat lampi (fluorestsents).
Aja jooksul peame kõik täielikult üle minema energia säästvatele lambipirnidele, kuna energiakaitse seadus väidab, et hõõglambid eemaldatakse ringlusest täielikult ja asendatakse ökonoomsemate valgusallikatega. Seetõttu on parem hakata seda eelnevalt tegema, sest kõigi pirnide viivitamatult on üsna pandud.
Energiasäästlike lambipirnide vaieldamatu puudus on endiselt kõrged kulud (ehkki nüüd on need juba palju odavamad kui näiteks 3-4 aastat tagasi), mitte alati hea kvaliteediga ja kahjuks puuduvad meil lampide vastuvõtmise punkte (ja sellised säästud on meile ja ökoloogiale väga ohtlikud).
Noh, kui te ei saa tavalisi energiasäästlikke lambipirne asendada, kasutage vähemalt väiksemaid pirne.
2. meetod
Muidugi pole muidugi mitmetasandiliste meetrite kasutamise küsimus ühemõtteline. Kuid kui võtame arvesse, et mõned majapidamisseadmed töötavad ööpäevaringselt (külmkapp) või peaaegu pidevalt „magamisrežiimis” (teler, arvutid), võttes see oma tööd öösel arvesse, võib see siiski olla kasulik mitte ainult öösel töötamise fännidele.
Lisaks võtavad kaasaegsed mitmetasandilised arvestid elektrit arvesse palju täpsemalt kui induktsioon.
3. meetod. Kasulik kokkuhoid
Kõigepealt mõtleme, kas kasutame majapidamisseadmeid õigesti?
Nende mõtete tulemus on paljudele meist pettumus. Eksperdid on juba tõestanud, et sageli tarbivad leibkonnaseadmed palju rohkem elektrit kui normaalseks tööks vajavad.
Nagu oleme juba teada saanud, tarbivad paljud majapidamisseadmed (mikrolained, telerid, toiteallikas, heli- ja videoseadmed, veesoojendid, arvutid, kliimaseadmed ja tosin muud seadet) elektrit mitte ainult töökorras, vaid ka „ootamisrežiimis või, nagu me sageli ütleme,„ magava ”režiimis.
Kõik need seadmed tarbivad eraldi palju elektrit. Kuid kui võtate kokku kõigi meie korterites „magamisrežiimis” töötavate seadmete tarbimise, ei saada üldse kontode tasumiseks väikeseid summasid.
Näiteks tööaeg on teleri keskmise režiimis „ooterežiimis” 19 tundi, mikrolaineahjus-23,8 tundi, kompaktse ringlusega 23 tundi päevas.
Selle tulemusel on see 5-10% kogu elektrienergia tarbimisest korteris.
Ja mis on väljapääs? Ja väljund on väga lihtne. Lülitage seadmed alati väljalaskeavast välja, mida ei kasutata.
4. meetod. Tehnoloogia imed

Ilmselt kõigile: te ei saa vana külmkapi või teleri abil palju kokku hoida. 15-20 aastat tagasi toodetud leibkonnaseadmed tarbivad elektrit 2 korda rohkem.
Sellest olukorrast väljapääs: osta kaasaegseid energiatõhusaid leibkonnaseadmeid. Kuidas teada saada, kui energiatõhus see või see seade on?
Selleks uurige hoolikalt energiatõhususe silti, mis peaks toimuma leibkondade seadmetel. Sellel on tähemärgid A -st (kõrgeim energiatõhususe klassist) kuni G (madalaim).
Kaasaegsetes seadmetes on elektritarbimine isegi ooterežiimis palju väiksem kui vananenud mudelites.
Näiteks energiatõhusast tehnoloogiast, näiteks “nutikad” nõudepesumasinad või pesumasinad, mis automaatselt annustavad pesuaineid, veetarbimist, valivad soovitud režiimi. Ekspertide sõnul tarbivad sellised seadmed 44% vähem energiat ja 62% vett kui 90ndate lõpu vananenud mudelid.
See pole väärt veenmist kaasaegse tehnoloogia eelistest. Aga mis siis, kui mitte kõik saavad endale lubada vanade majapidamisseadmete asendamist uue (tavaliselt kalliga)? Kuidas ma saan sel juhul elektrikulusid vähendada?
Meetod 5. Me kasutame seda, mis meil on
Külmkapp
Kuidas külmkappi kasutada, ilmselt kõik teavad. Kuid sellest hoolimata jätkame kangekaelselt selle akude, pliidi või päikesepaistelise seina lähedal.
Kuid on ilmne, et lähedalasuvatest soojaallikatest soojendatud külmkapp tarbivad tõhusa töö jaoks rohkem elektrit.
Lisaks on soovitav, et ruumis, kus külmkapp seisab, pole kuum (umbes 18-20 kraadi), külmkapp tuleks regulaarselt sulatada ja jäält vabaneda, kontrollida selle tihedust (tihendades külmkapi ustel), ärge pange seina lähedale parema õhu ringluse saamiseks.
Samuti ei tohiks te suurt külmkappi osta ainult seetõttu, et see on moes või on sama köögis asuva naabriga (jätkake teie pereliikmete arvust ja selle vajadustest). Mida suurem on külmkapp, seda rohkem see energiat tarbib.
Tolmuimeja
Vähem elektritarbimisega tolmuimeja normaalse töö jaoks tuleb seda regulaarselt kogunenud tolmu puhastada (määrdunud tarbib 15-20% rohkem) ja arvestada, et see kasutab sisse ja välja lülitamisel kõige rohkem elektrit (kui tolmuime väike ruumi, proovige mitte liiga sageli välja lülitada).
Elektripliit
Elektripliit tarbib palju elektrit. Kuidas saaksin sel juhul elektrikulusid vähendada:
- Ärge soojendage ahju eelnevalt, kui seda ei ole ette nähtud roogi keetmise retsepti jaoks.
- Kasutage kamina jääksoojust (lülitage 5-10 minutit enne toiduvalmistamise lõppu välja).
- Sulgege potid kaanedega.
- Ärge kasutage köögiviljade ja munade keetmisel liigset vett.
- Kasutage häid roogasid, millel on lamedate segustatud põhja ja põleti suurune.
- Kasutage survekokke.
- Kasutage elektrilist veekeetjat (see tarbib vähem elektrit kui elektripliidi), ostes samal ajal kogu pere jaoks piisava elektrilise veekeetja ja valage sinna nii palju vett, kui kasutate korraga.
- Kasutage mikrolaineahju ja röstereid, milles saate vaid paari minutiga küpsetada võrdselt maitsvat ja krõbedat roogi kui ahjus. Kuid see on palju kiirem ja seetõttu on see ökonoomsem.
Pesumasin
Pesumasin kulutab kuni 15% kodusest elektrist. Kasutage kõiki ökonoomse elektritarbimise võimalusi, mida pakuvad pesumasina juhised:
- Kiired ja ökonoomsed pesemisrežiimid.
- Täielik koormus, kuid ilma ülekoormuseta (liigne koormus suurendab elektritarbimist 10%-ni).
- Madalam temperatuur (mitte alati ei tohiks kõrgel temperatuuril pesta).
- Masina õigesti valitud töörežiim.
Triikraud
- Siin saate kasutada ka jääksoojuse põhimõtet, see tähendab, et rauast 5-10 minutit enne triikimise lõppu välja lülitatakse.
- Ärge kuivatage linast: selle löömiseks peate kulutama rohkem aega ja seetõttu kasutama rohkem elektrit.
- Ootamatu pesu nõuab ka täiendavat elektritarbimist.
- Kasutage automaatse väljalülitusfunktsiooniga triikrauda.
- Kasutage õigesti režiime erinevat tüüpi kangast triikimiseks.
Kliimaseadmed
- Seadke temperatuur piisavaks ruumi korrektseks jahutamiseks.
- Enne sisselülitamist veenduge, et kõik aknad ja uksed on suletud.
- Kliimaseadme ostmisel keskenduge ruumi suurusele ja inimeste arvule. Suurele alale mõeldud seade lihtsalt sööb elektrit ilma igasuguse kasuta.
- Regulaarselt puhastavad fännid ja filtrid.
Arvutid
Peaaegu kõigil on täna arvutid ja isegi mitte perekonnas. Ja on selge, et see suurendab märkimisväärselt elektrikulusid.
Mida saame teha?
- Vähendage monitori heledust (see mõjutab energiatarbimist).
- Lülitage arvuti välja, kui te seda pikka aega ei kasuta.
- Lülitage võrgufiltri kaudu sisse kõik perifeersed seadmed (skannerid, printerid, modemid) ja lülitage see alati välja, kui need seadmed ei tööta.
- Võimaluse korral kasutage vedelkristalseid monitoreid.
- Kasutage sagedamini sülearvutit (see sööb vähem energiat kui statsionaarne arvuti).
Küttekehad
Külm tänaval ja kodus paneb meid küttekehasid sahvritest hankima. Majas pole soojust? Mida teha? Kiirustage ja olge vastumeelsed haigestumisel. Nii et peate lisama "sööja" elektri - küttekehad.
Küttekeha kasutusaja kuidagi vähendamiseks peate isoleerima kõik, mis on võimalik: aknad, seinad, põrandad ja nii edasi. Muidugi teevad plastiaknad seda ülesannet hästi. Noh, kui aknad on tavalised, proovige kõik aknaraamide praod ja praod sulgeda. Just nende kaudu kaob kuni 50% kuumus. Sama tuleb teha ka esiuksega.
Ja kui keskküte on juba sisse lülitatud, kuid kas see on ikka külm?
Põhjuseid võib olla palju. Kuid mõnel juhul võib aidata vanade akude lihtne pesemine, nende soojusülekande asendamine või suurendamine täiendavate sektsioonide suurenemise tõttu.
Noh, proovige küttekehasid kasutada, kui võimalik, mitte kasutada, need on väga “pöörased”.
Samuti võite korteris täiendava soojusallika võimalusena kaaluda soojendusega rätiku rööpa, mis on ühendatud kuuma veevarustusega.
Huvitav sama

Seal on väga kasulik seade. Seda nimetatakse "leibkonna vattmeeteriks".
Miks seda vaja on? See aitab elektrit säästa. Selle väikese seadme abil saate õppida palju huvitavaid asju nende majapidamisseadmete tööst ja üldiselt maja elektrikulude kohta.
Näiteks:
- Kui palju maksate arvutit, mis ei lülitu kogu päeva välja?
- Kui palju elektrit teie külmkapi tarbitakse ja kas on aeg muuta see uueks?
- Kui palju elektrit tarbitakse nõudepesumasinas nõude pesemisel, pesta pesu, lööge või kuivatage juukseid?
- Kui palju energiat teie televiisoris väljapoole tarbitakse?
Saate vastuse kõigile neile küsimustele ja paljudele teistele ning saate ka teada, kui palju elektrit kulutati ilma kasuta ja mida saate tegelikult kokku hoida.
Ilmselt pole elektri säästmine nii keeruline. Peamine takistus koosneb tõenäoliselt meie endist. Niipea, kui mõistame, et elektrienergia mittetailumine on kõigepealt meie jaoks kasumlik - õnnestub meil.